{Poradnik} Jak znaleźć graczy?

Wstęp

W tym artykule dowiecie się jak znaleźć do grania w rpg nowych ludzi lub zachęcić do tego swoich znajomych. Porady tutaj zawarte nie są może rewolucyjne, ale najważniejsze w końcu jest to, aby były skuteczne.

To pierwszy artykuł z mojej serii poradników. Więcej o tym na końcu tekstu.

Zaczynamy!

The Shadow of Yesterday TSoY

Usłyszałem, że istnieje coś takiego jak RPG.

Nigdy nie grałeś, nie widziałeś na oczy żadnej sesji, nie masz podręcznika.

W takiej sytuacji najlepiej jest oczywiście znaleźć już grających ludzi. Poszukać ich możesz na forach internetowych i jeżeli masz szczęście, znajdziesz ogłaszającą się grupę ludzi. Możesz też sam zamieścić ogłoszenie, w którym napiszesz, że chciałbyś dołączyć się do działającej drużyny. Pamiętaj, aby zostawić dane kontaktowe, najlepiej gg, aby łatwiej można było się z tobą skontaktować. Napisz też coś o sobie. Jeżeli opiszesz się chociaż w kilku słowach to bardziej zainteresujesz sobą innych ludzi i tym prędzej zgłoszą się też do Ciebie z propozycją.

Ważny jest też wybór forum. Zamieszczaj ogłoszenia na dużych, ogólnokrajowych. W ten sposób dotrzesz do większej ilość potencjalnie zainteresowanych ludzi.

Miejsca, gdzie można poszukać/zamieścić ogłoszenie:

Czytelniku! Jeżeli znasz dobre miejsce do umieszczania swoich ogłoszeń, proszę, wpisz jego adres w komentarzach.

Możesz też zamiast tego poszukać lub zmieścić ogłoszenie na lokalnych forach. Praktycznie każdy region i miasto ma swoją własną stronę internetową wraz z forum. W ten sposób znajdując ogłoszenie o graniu wiesz, że jest w twoim zasięgu. Natomiast ogłoszenie trafi tylko do osób z twoich okolic.

Jeżeli mieszkasz w większym mieście, rozejrzyj się za jakimś klubem fantastyki. W takich miejscach zwykle chociaż parę osób miało kontakt z tego typu rozrywką.

Innym rozwiązaniem jest poszukanie we własnej szkole. Wywieś ogłoszenie na jakiejś widocznej tablicy, że szukasz ludzi do grania w RPG.

W przypadku, gdy nie potrafisz znaleźć istniejącej grupy, będziesz musiał stworzyć ją sam. Jednak, aby to zrobić, musisz mieć choć cień wyobrażenia jak taka gra ma wyglądać. W końcu jak zachęcisz nowych graczy do czegoś, co sam nie potrafisz sobie wyobrazić?

Dobrym sposobem na poznanie czym jest rpg jest wyjazd na konwent fantasy. Na takich imprezach zawsze ktoś prowadzi sesje rpg, dzięki czemu nie dość, że zobaczysz grę w akcji, to poznasz wielu ciekawych ludzi z całej polski (chyba, że konwent jest mały i przyciąga tylko ludzi z okolic).

Obecnie pojawił się nowy trend. Otóż, coraz więcej osób zaczyna wykorzystywać Skype (program do komunikacji głosowej przez Internet) do grania w gry rpg. To szansa zwłaszcza dla tych osób, które mają mało czasu bądź w okolicy nie mają z kim grać. Dzięki temu masz szansę zagrać z ludźmi z całej polski, zaś jeżeli język nie jest dla Ciebie barierą, nawet z całego świata.

Furiath: W przypadku osób, które nigdy jeszcze nie grały, problem nie tylko sprowadza się do braku graczy, ale pojawia się bariera przed wejściem do doświadczonej już drużyny. Nowicjusz obawia się, że w porównaniu z osobami, które grają już od lat może wypaść mizernie, przez co może najeść się wstydu. Stan ten można porównać do dyskomfortu jaki pojawia się u człowieka, który zapisze się na naukę języka hiszpańskiego i trafi do grupy, w której każdy ma już kilka certyfikatów za sobą. Podobnie sprawa ma się z konwentami – 13letni zainteresowany RPGami nowicjusz może nie przełamać tremy, i nie zapisze się na sesję z uwagi na średnią wieku graczy. Takim osobom radzę inaczej niż Darken –  niech przede wszystkim zbiorą paczkę kumpli lub nawet obcych osób (ale też nowicjuszy!), kupią jednego RPGa i w oderwaniu od klubów i podobnych stowarzyszeń, spróbują zagrać tak, jak potrafią. Gra z przyjaciółmi, lub osobami na podobnym poziomie zapewnia duży komfort psychiczny. Jeśli grupie (lub jej części) spodoba się ta forma rozrywki niechaj poczytają na forach o swoim rpgu lub dopiero razem uderzą do klubu albo na konwent. Razem raźniej i znacznie łatwiej wkręcić się do obcej drużyny.

Wiem co to RPG, grałem/prowadziłem już wcześniej

Większość z powyższych rad nadal jest do zastosowania. Masz tą jednak przewagę, że już grałeś w przeszłości.

Zastanów się najpierw, czemu już nie grasz. Przeprowadziłeś się? Po zakończeniu szkoły wasza paczka się rozeszła? Innym znudziło się już granie?

Ten artykuł nie będzie wgłębiał się w problematykę rozpadu grup, zaznaczam tylko, że musisz poświęcić nieco czasu na analizę tego, czemu poprzednim razem poszło coś nie tak.

Przede wszystkim, masz przewagę. Wiesz jak wygląda gra. Przypomnij sobie jednak, jak wyobrażałeś sobie granie przed swoją pierwszą sesją. Pomyśl o rzeczach, które myślałeś, że otrzymasz oraz o tych, których się nie spodziewałeś. Dzięki temu jesteś w stanie określić rzeczy, które powinieneś mówić a których nie nowym graczom. Nie powtarzaj błędów innych osób.

Przykładowo, wiele osób może porównywać RPG do interaktywnego teatru. Zastanów się, jakie skojarzenia może to wywołać u osoby której proponujesz granie.

Podstawową zasadą jest dostosowanie opisu do osoby. Najlepiej abyś już ją trochę znał, tak więc dobrym sposobem na zwerbowanie graczy jest szukanie ich pośród swoich znajomych, z którymi chociaż trochę rozmawiasz i znasz ich zainteresowania.

Jeżeli osoba której proponujesz granie nie chodzi do teatru, to nie ma sensu, abyś porównał granie do tego typu rozrywki. Jednak, jeżeli rozmawiasz z miłośnikiem książek, możesz tłumaczyć grę poprzez „podczas gry sami tworzymy fabułę taką jak w książce, decydując na bieżąco, co robią nasze postacie”.

Druga zasada, to tak zwany buy-in dla gracza. Żeby w ogóle zainteresować ludzi graniem, musisz przyciągnąć ich uwagę na tyle, by chcieli Cię słuchać, kiedy opowiadasz o graniu. Chodzi zaciekawienie ich otoczką gry w celu przejścia do następnego kroku.

Tak więc, jeżeli byliście razem w kinie i podobał wam się obejrzany film, to dobrą taktyką jest przejście z tej rozmowy do zaproponowania sesji rpg w klimatach właśnie obejrzanego filmu.

Trzecia zasada, to nie obiecuj czegoś, czego wiesz, że nie jesteś w stanie dać. Jeżeli dotychczasowe Twoje sesje były lekkimi przygodami, to nie opowiadaj nowym graczom, że na sesjach padają pytania dotyczące ważnych kwestii moralnych. Raz, że okłamujesz w ten sposób innych, dwa, że przyciągniesz ludzi, którzy owszem zagrają w sesje rojące się od poważnych kwestii, ale już w lekkie przygody takie jak w hollywoodzkich filmach – nie.

Odkryłem też ciekawą metodę, polegającą na tym, że najpierw przyzwyczajasz ludzi do spotkań przy grach planszowych. Dzięki temu istnieje w waszej grupie nawyk regularnych spotkań, podczas których skupiacie się na jednej czynności. W takiej grupie łatwo zasiać chęć do grania w rpg.

Furiath: Jestem w stanie uwierzyć, że człowiek z małej wioski w środku kniei może mieć trudności do znalezienia współgraczy, ale w pozostałych przypadkach „nie mam z kim grać” to parawan, za którym kryje się jakiś inny problem. Może brak chęci, nieśmiałość, może zwyczajne marudzenie. Proponuję poczytać forum Goldenline, jak RPGowe dinozaury z Warszawy czy innego dużego miasta narzekają, że nie mają z kim grać.  Moja rada – jeśli chcesz grać, musisz przejawić pewną aktywność, szukaj na forach ogłoszeń i daj ogłoszenie tam gdzie mieszkasz, uczysz się, lub pracujesz. Paczkę ze studiów poznałem głównie dlatego, że jeden z kumpli wywiesił w akademiku kartkę „nie mam z kim grać w RPGi, pokój 720”). Odzywaj się na takie ogłoszenia, zgłaszaj gotowość do gry. W końcu trafisz na fajną grupę, z która może zaprzyjaźnisz się na długie lata!

Słowo na koniec

Możliwe, że przez pewien czas nie będziesz widział efektów swoich starań. Pamiętaj, abyś się tak łatwo nie poddawał, ponieważ osiągając porażkę w kilku pierwszych podejściach do poszukiwań stajesz się w tym coraz lepszy, ponieważ uczysz się na swoich błędach.

Zainwestowany czas w poszukiwanie zwróci Ci się kilkakrotnie kiedy już znajdziesz drużynę do grania. Dlatego warto się starać.

Pierwsza sesja z nowymi.

O propozycjach na pierwszą sesję napiszę za dwa tygodnie w kolejnym artykule.

Artykuł powstał na zlecenie Thoctara.

Komentarze napisał Michał ‘Furiath’ Markowski, twórca Klanarchii, Okultystycznego Fantasy RPG.

Reklamy

41 myśli w temacie “{Poradnik} Jak znaleźć graczy?

 1. Raczej dobry dla takich „szaraczków”, którzy z jakiegoś powodu się nie lubią udzielać i angażować z różnych powodów. Nie mam jednak problemu z drużyną, więc nie wypowiem się na temat jego realnej przydatności.
  Mimo wszystko mile się czyta („wtręty Furiatha” ożywiają dodatkowo art) i przyjemnie się marnowało czas. ;D

 2. Hmmm

  Z miejsc w necie poleciłbym zdecydowanie grono.net. Tak się składa, że przez grono (rpg) ustawiłem się na kilkanaście sesji gdy przez forum poltera udało mi się chyba raz nawiązać kontakt z paroma osobami a i tak nic z tego nie wyszło ostatecznie.

 3. Tak, też uważam, że pomysł z dodatkami jest bardzo fajny. Na pewno zagości na dłużej na moim blogu.

  Karczmarzu, dziękuje za cynk.

 4. Panowie, co wy opowiadacie. Z mojej perspektywy (30 kilka lat na karku) podstawowym problemem jest żona, nie znosząca RPGowej subkultury, a można ją pod tym względem traktować jako całkowicie reprezentatywną przedstawicielkę swojej płci.
  Tak się niestety zdarzało, że kiedy przechodziłem z nią obok strefy51 w wawie, czy kiedy wchodziłem do ‚hobbita’ w sączu, to ZAWSZE waliło potem grupy kilkunastolatków. Na dodatek kiedy raz sesja została zorganizowana u mnie, moja drużyna (w której byłem graczem, nie MG) zachowywała się jak ostatnie świnie. To jest podstawowy problem IMHO, bo przecież nie to, że się ktoś „boi” grać. Problemem może być natomiast odrzucenie przez partnera, bo jeśli co tydzień mam spędzać sobotę i/lub niedzielę z innymi ludźmi, to żony (a może i mężowie, których rolplejowanie nie kręci) reagują bardzo różnie.

  A tak zupełnie z boku, to zazdroszczę wam chłopaki, że możecie sobie zdrowo pograć 🙂

 5. Ja z miejsc poleciłbym wmig.erpg.pl, właśnie rusza nowa odsłona strony. Obecnie trwa jeszcze faza testów, ale już wkrótce wszystko będzie śmigać. Projekt służy właśnie poszukiwaniom mistrzów gry i graczy.

 6. Dziękuje za komentarz zeroabsolutne. 🙂
  Kwestia jest taka, że ja jestem młodym studentem i nie mam ani żony ani pracy, która ograniczała mój czas. Tak więc prawie bez ograniczeń mogę poświęcać czas na granie.
  Furiath natomiast jest chyba w twoim wieku, ale jego partnerka (nie wiem, czy już żona), też grywa w RPG, więc jest w zupełnie innej sytuacji niż ty.

  Inna sprawa, czy grałeś z osobami w Twoim wieku czy z młodszymi?

  Niemst, dzięki za cynk.
  Zarejestrowałem się już na stronie i dorzuciłem już parę uwag na forum. Dodam link do spisu, jak tylko wyszukiwarka wyjdzie z fazy testów.

 7. Znam wielu żonatych i dzieciatych rpgowców. Obie strony związku na siebie zasługują – zasłanianie się żoną jest słabe. Widocznie Ci to nie przeszkadzało, skoro zdecydowałeś się dzielić życie z osobą, która nie toleruje Twojego hobby. To nie XIX wiek, gdzie rodzice narzucają dzieciom mężów i żony. :>

 8. Dodam coś od siebie jako męża, ojca trójki dzieci(trafiłem bliźniaki).
  Kiedyś grałem jak szalony, kilka sesji tygodniowo, klub, regularne sesje na studiach. Grałem nawet po założeniu jedynego pierścienia, może już nie tylesamo, ale jednak grałem. Potem pojawiły się dzieci. Ci co je mają to wiedzą ile jest przy tym roboty zwłaszcza jeżeli jako rodzić chcesz się angażować i nie zostawiasz parnera/partnerki samemu sobie. Mnie osobiście ciężko jest zostawić małżonkę z tym całym zwierzyńcem(chłopcy nie mają jeszcze roku). Ale coś się zmienia(pisałem o tym na blogu). Co prawda jako osob niestabilna czasowo nie gram u innych bo nie nie lubie rozwalac sesji swoją nieobecnoscią, ale zaczałem prowadzić u siebie. Dzieci rosną, śpią dłużej jakoś to idzie, przynajniej tak długo jak mam jeszcze starych kumpli którzy rozumieją moją systuację. Na tą chwilenię ciezko było by mi zdecydować sie na poszukanie nowej dróżyny zbyt dużo niewiadomych, brak zrozumienia itd.

  Co do żony, no cóż moja nie gra w RPG, nie czyta fantasy, ale rozumie moją pasję i sama zaczeła grac w planszóki które swietnie łączą nasze dwa różne światy.

 9. I am now not certain where you’re getting your information, however good topic. I needs to spend some time learning much more or working out more. Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 10. Thank you for any other informative web site. The place else may
  just I am getting that type of info written in such
  a perfect way? I’ve a venture that I’m just now working on, and I have been on the glance out
  for such info.

 11. Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 12. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of
  the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am
  concerned about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.
  net. Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 13. Great post. I was checking constantly this blog and I
  am impressed! Extremely helpful information specially the
  last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a very
  long time. Thank you and best of luck.

 14. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on
  this sort of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web
  site. Reading this information So i’m happy to exhibit that I’ve a very just
  right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I most
  for sure will make certain to do not omit this website and provides it a look regularly.

 15. ‚Jane married Henry Gonzalvo, Norman’s brother,
  in 1844, and they raised Norman’s two children and
  had three children of their own, one of them being my Great-Great Grandfather Norman B.

  This work, planned by the multinational company Officina Rambaldi, was promoted by the Battle of Monte Cassino Celebration Committee,
  with the assistance of the Ministry of Heritage and Culture and thanks to the facilities made available by
  the local administration of the city of Cassino. With the internet searches increasing every month, online marketing is an essential to
  the success of your marketing activity.

 16. You actually make it seem so easy along with your presentation but I
  find this topic to be really something which I
  think I would by no means understand. It seems too
  complex and very vast for me. I am taking a look forward in your subsequent
  put up, I will try to get the grasp of it!

 17. Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Appreciate it!

 18. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be actually something that I think I would never understand.

  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to
  get the hang of it!

 19. John continued to look down and said, „Hm, I can’t find the screen I am looking for. Equipped with Adobe Reader and Microsoft Life Essentials, it is a useful tool to many. I also like the plentiful amount of ethernet ports and the addition of the USB port for multiple accessories.

 20. Many master franchises can be started out of a home office.
  Is your product or service something that people are going to need or is it
  something that they. With franchising, not only
  can you achieve the rewarding experience that comes from
  owning your own business, you can be secure in knowing that your franchisor is invested in
  your success.

 21. They always satisfy you while using excellent of the function.
  Doing this will make the mowing so much faster because you
  don’t have to stop and pick anything up as you mow. A few years
  ago I had a lawn that I couldn’t keep healthy throughout
  the summer.

 22. Having a high-quality franchisee who is a business person used
  to working in the local market is critical and will assist you enormously.

  Is your product or service something that people are going to need or is
  it something that they. This will not give you
  assurance that your enterprise will be profitable,
  this will depend on your guidelines in managing your business enterprise.

 23. Youu can also view my home page for more health series and article.
  It is always a wise decision to shop from an onlinhe wholesale store as it offers great deals annd a huge
  variety of watches that you can choose from.
  Approved by thhe state council, from 2011 on January 1st to 1.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s